تفاوت روکش کابل PVC و LSZH در برابر OFNP و OFNR

PVC-vs-LSZH-vs-OFNP-Cable-Jacket

از نظر فیزیکی روکش کابل ، PVC و LSZH بسیار متفاوت هستند. PVC بسیار نرم است در حالیکه LSZH سفت و سخت تر است زیرا حاوی ترکیب بازدارنده شعله است و از نظر زیبایی نیز خوشایندتر است. یک کابل پی وی سی (ساخته شده از پلی وینیل کلراید) دارای ژاکت و روکشی است که هنگام سوختن دود سیاه ، اسید کلریدریک و سایر گازهای سمی از آن خارج می شود. کابل Low Smoke Zero Halogen (LSZH) دارای یک ژاکت مقاوم در برابر شعله است که حتی در صورت سوزاندن نیز از آن بخارات سمی خارج نمی شود.تصور کنید در یک تونل از کابل با روکش PVC استفاده شود و در هنگام آتش سوزی چه فاجعه ای به بار می آورد فلذا در این مکان ها استفاده از کابل های مقاوم در برابر آتش اجتناب ناپذیر است

تفاوت روکش کابل PVC LSZH OFNP
تفاوت روکش کابل PVC LSZH OFNP

همانطور که می دانیم کابل فیبر نوری از هسته داخلی ساخته شده است که روکش تار Cladding و پوشش تار Coating و نگدارنده کابل strengthen member که وظیفه مهار وزن کابل را دارد که از میله های فلزی و یا FRP ساخته شدند و همینطور در بعضی کابل ها روکش فلزی جهت مقاومت بیشتر کابل استفاده شده است . تمام این اقدامات برای محافظت از تار موجود در کابل است . فیبر برهنه به راحتی شکسته می شود ، بنابراین برای محافظت از محافظ و هادی های داخل کابل ، به غلاف کابل فیبر نوری نیاز است. ژاکت کابل خط اول رطوبت ، مکانیکی ، شعله و دفاع شیمیایی و بیولوژیک برای یک کابل فیبر است.

PVC-vs-LSZH-vs-OFNP-Cable-Jacket
PVC-vs-LSZH-vs-OFNP-Cable-Jacket

LSZH به معنی هالوژن کم دود صفر است. از آنجا که دارای یک پوشش خاص ضد شعله و ویژگی های ایمنی در برابر آتش سوزی دود کم ، سمیت کم و خوردگی کم است ، سخت تر است. کابل LSZH معمولاً در مناطق با تهویه کم مانند هواپیما یا سیستم های ریلی استفاده می شود. هالوژن صفر با دود کم بسیار محبوب شده و در بعضی موارد ، در مواردی که محافظت از افراد و تجهیزات در برابر گازهای سمی و خورنده بسیار مهم است ، این مورد ضروری است.

OFNR Optical Fiber Nonconductive Riser به معنای افزایش دهنده غیر رسانای فیبر نوری است. از کابلهای الیاف OFNR در طبقات ساختمان که در حال ساخت عمودی هستند یا از یک طبقه به طبقه دیگر عبور می کنند ، استفاده می شود. کابلهای الیاف OFNR نمی توانند در منطقه تهویه نصب شوند زیرا دارای درجه بندی آتش و دود مورد نیاز کابلهای دارای درجه بندی پلنوم نیستند.

OFNP Optical Fiber Nonconductive Plenum برای پلنوم غیر رسانای فیبر نوری است. کابلهای الیاف OFNP در برابر آتش و دود مقاوم هستند. آنها می توانند در لوله ها ، پلنوم ها و سایر فضاها برای ایجاد جریان های گاز نصب شوند. این بالاترین سطح کابل دارای درجه حرارت است ، از هیچ کابل دیگری نمی توان به عنوان جایگزین استفاده کرد. از کابلهای پلنوم OFNP می توان به عنوان جایگزینی برای کابلهای فیبر OFNR استفاده کرد.

PUR به معنی پلی اورتان است. بسیار انعطاف پذیر و ضد خش است که عمدتا در محیط های کم دما استفاده می شود.

پلی اتیلن PE به معنای پلی اتیلن است. از ویژگی های عالی رطوبت و مقاومت در برابر آب و هوا برخوردار است و دارای خواص الکتریکی خوبی در محدوده دمایی گسترده است. همچنین در برابر سایش مقاوم است. بنابراین PE ماده استاندارد ژاکت برای کابلهای فیبر نوری در فضای باز است.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *