پیکربندی های متفاوت فیبر نوری در FTTx

FTTP (fiber-to-the-premises) چیست؟

FTTP (fiber-to-the-premises) این اصطلاح یا به عنوان یک اصطلاح عمومی برای FTTH و FTTB استفاده می شود، یا در جایی که شبکه فیبر نوری شامل خانه ها و مشاغل کوچک می شود.

FTTH (فیبر به خانه fiber-to-the-home) چیست؟

FTTH (فیبرنوری به خانه): فیبرنوری به مرز فضای زندگی می رسد، مانند جعبه ای در دیوار بیرونی خانه. شبکه‌های نوری passive و اترنت نقطه به نقطه، معماری‌هایی هستند که می‌توانند خدمات triple-play services را روی شبکه‌های FTTH مستقیماً از دفتر مرکزی اپراتور ارائه دهند.

FTTB (فیبرنوری به ساختمان، کسب و کار یا زیرزمین fiber-to-the-building, -business, or -basement ) چیست؟

فیبرنوری به مرز ساختمان می رسد، مانند زیرزمین و یا پارکینگ در یک واحد چند مسکونی و آپارتمانی، با اتصال نهایی به فضای زندگی فردی از طریق شبکه کامپیوتری وای فای و یا کابل شبکه ایجاد می شود.

FTTD (Fiber-to-the-Desktop) چیست؟

اتصال فیبرنوری از اتاق کامپیوتر و سرور اصلی به ترمینال یا مدیا کانورتر نزدیک میز کاربر نصب می شود.

FTTO (فیبرنوری به دفتر fiber-to-the-office) چیست؟

اتصال فیبرنوری از اتاق کامپیوتر اصلی و سرور/سوئیچ مرکزی به یک مینی سوئیچ خاص (به نام سوئیچ FTTO) که در ایستگاه کاری یا نقاط خدمات کاربر قرار دارد نصب می شود. این مینی سوئیچ خدمات اترنت را از طریق پچ‌کوردهای شبکه استاندارد به دستگاه‌های کاربر نهایی ارائه می‌کند. سوئیچ ها به صورت غیرمرکز در سراسر ساختمان قرار دارند، اما از یک نقطه مرکزی مدیریت می شوند.

FTTE / FTTZ (فیبرنوری تا مفصل یا فیبر به منطقه fiber-to-the-telecom-enclosure or fiber-to-the-zone) چیست؟

شکلی از کابل کشی ساختاریافته است که معمولاً در شبکه های محلی سازمانی استفاده می شود، جایی که فیبرنوری برای اتصال اتاق تجهیزات کامپیوتری اصلی به یک محفظه استفاده می شود. نزدیک به میز یا ایستگاه کاری FTTE و FTTZ با وجود شباهت در نام، بخشی از گروه فناوری های FTTX محسوب نمی شوند.

FTTF (فیبرنوری به نمای ساختمان fiber-to-the-frontage ) چیست؟

این حالت بسیار شبیه به FTTB است. در سناریوی فیبرنوری به حیاط جلو و نمای ساختمان، هر نود فیبرنوری به یک مشترک خدمات می کند. این کار اجازه می دهد تا با استفاده از فناوری XG-fast، مشترک سرعت چند گیگابیتی داشته باشید. نود فیبر ممکن است توسط مودم مشترک تغذیه معکوس شود.

FTTdp (فیبرنوری به نقطه توزیع Fibre To The Distribution Point) چیست؟

این حالت بسیار شبیه به FTTC / FTTN است، اما یک گام نزدیک‌تر و دوباره انتهای فیبر نوری را به فاصله چند متری از مرز محل مشتری در آخرین اتصال جعبه اتصال که به نام «جعبه توزیع» شناخته می‌شود، نزدیک‌تر میکند و این امکان را برای سرعت های نزدیک به گیگابیت برای مشترک فراهم می کند

FTTN / FTTLA (فیبرنوری به نود، محله و یا آخرین تقویت کننده) چیست؟

فیبرنوری در یک کابینت خیابانی، احتمالاً مایل ها دورتر از محل مشتری، خاتمه می یابد و اتصالات نهایی آن به مشترک مسی است. FTTN اغلب یک گام موقت به سمت FTTH کامل (فیبرنوری به خانه) است و معمولاً برای ارائه خدمات مخابراتی کامل به مشترک استفاده میشود

FTTC / FTTK (فیبرنوری به جعبه توزیع، FAT OCDB، یا کابینت) چیست؟

بسیار شبیه به FTTN است، اما کابینت یا تیرک خیابان به محل کاربر نزدیک‌تر است، معمولاً در 1000 فوت (300 متر) ، در محدوده فناوری های مسی با پهنای باند بالا مانند شبکه اترنت سیمی یا شبکه خط برق IEEE 1901 و فناوری Wi-Fi بی سیم. FTTC گاهی اوقات به طور مبهم FTTP (fiber-to-the-pole) نامیده می شود که منجر به سردرگمی با سیستم متمایز فیبرنوری به محل می شود.

FTTA (فیبرنوری به آنتن و دکل) در 3G و 4G 5G BTS

درشبکه های مخابراتی سیار و نسل جدید مخابرات موبایل بجای استفاده از فیدر و کابل کواکسیال و همینطور افزایش ظرفیت شبکه از فیبر برای انتقال داده با BTS موبایل استفاده میشود

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *